Aktualności Aktualności

Powrót

Podejrzany o podpalenia zatrzymany

Podejrzany o podpalenia zatrzymany

Nadleśnictwo Herby uzyskało informację o zatrzymaniu osoby podejrzanej o wzniecenie licznych pożarów lasu w Leśnictwie Trzepizury.

Do pożarów lasu w młodnikach (powstałych po odnowieniu powierzchni poklęskowej, po trąbie powietrznej z 15 sierpnia 2008 roku), w okolicy Blachowni dochodziło przez ostatnie trzy lata aż 39 razy. W roku 2018 było ich już trzynaście. Straty oszacowano na dziesiątki tysięcy złotych.

Straż leśna, pracownicy Służby Leśnej Nadleśnictwa Herby z pomocą pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz sąsiednich Nadleśnictw, prowadzili działania mające na celu zidentyfikowanie i zatrzymanie podpalacza.

Po zebraniu odpowiednich informacji, w tym wizerunku potencjalnego sprawcy, materiał dowodowy został przekazany policji, z którą ściśle współpracowano.

W dniu 6 sierpnia br. do Nadleśnictwa dotarła informacja o zatrzymaniu podejrzanego w tej sprawie.

Jak czytamy w prasie, wobec zatrzymanego na wniosek policjantów prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do lat pięciu.
Podejrzanym okazał się być członek OSP w Blachowni. Jednostka wydała oświadczenie w tej sprawie na swoim facebookowym profilu.