Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla w Lasach Nadleśnictwa Herby

Hodowla w Lasach Nadleśnictwa Herby

Nadleśnictwo Herby posiada ciekawe doświadczenia z zakresu hodowli lasu.

Hodowla lasu w Nadleśnictwie Herby...
 

 Nadleśnictwo Herby posiada ciekawe doświadczenia z zakresu hodowli lasu. Należy do nich zabieg przycinania dęba na bezpieńkę. Zgryzane co roku dęby przypominające bonsai zmieniają się nie do poznania po przycięciu na wysokości kilku cm przed okresem wegetacyjnym. Usunięcie w okresie wegetacyjnym zbędnych pędów i pozostawienie tylko jednego lub asekuracyjnie dwóch, daje piorunujący efekt. Jesienią dęby te osiągaja przyrost pędu głównego nawet do 1,5 m. Warunkiem jest ogrodzenie uprawy i tym samym wyeliminowanie zgryzania sadzonek przez zwierzynę. Temat ten był zaprezentowany na szkoleniu zorganizowanemu przez Zarząd Koła PTL i SITLiD przy Nadleśnictwie Herby.

 

Przedstawiono wtedy również niewielki fragment naturalnego odnowienia jodły, które podobnie jak dąb nie mogło się ustabilizować, ponieważ znajdowało się w zwierzęcym menu. Postanowiono jednak wykorzystać to odnowienie grodząc je (0,20 ha), wcześniej usuwając gatunki lekkonasienne (Brz, Os).

 

W Nadleśnictwie Herby od kilku lat zwiększa się powierzchnia wykorzystywanych odnowień naturalnych, co przedstawia poniższa tabela.

  

Rok

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

Powierzchnia zaewidencjonowanych odnowień naturalnych [ha]

2,15

2,51

1,8

13,17

9,33

20,25

23,72

  

 Interesującym zabiegiem hodowlanym jest trzebież "przekształceniowa", przeprowadzona w jednym z drzewostanów w leśnictwie Herby. W pierwotnym składzie gatunkowym tego drzewostanu znajdowała się w 60-u % brzoza i w 40-u % dąb, przy GTD Md-Db-So i siedlisku LMśw. Poprzez wykonanie trzebieży późnej w dwóch nawrotach pozyskując głównie brzozę (50 i 40 m3) uzyskano drzewostan dębowy z występujaca miejscami sosną i pojedynczo brzozą.

Ogólny rozmiar prac z zakresu hodowli lasu na bieżący okres gospodarczy (lasta 2007-2017) przedstawia się następująco:

Odnowienie zrębów - 101 ha

Odnowienie projekt. zrębów zupełnych - 1536 ha

Projektowane odnowienia przy rębniach częściowych - 544 ha

Podsadzenia produkcyjne - 41 ha

Poprawki i uzupełnienia - 361 ha

Pielęgnowanie gleby - 2515 ha

Pielęgnowanie upraw (CW) - 2471 ha

Pielęgnowanie młodników (CP) - 2182 ha

Melioracje agrotechniczne - 2201 ha

Melioracje wodne - 836 ha

 

Monitoring zmian dotyczących pozyskania drewna:
Monitoring wybranych zadań hodowlanych za 2014r.
Monitoring wybranych zadań hodowlanych za 2015r.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Szkolenie - postępowanie w problemach dzikich zwierząt

Szkolenie - postępowanie w problemach dzikich zwierząt

W dniu 07.07.2017 r. w Nadleśnictwie Herby odbyło się szkolenie pt. „Wizerunkowa i profesjonalna postawa leśnika w kontaktach ze społeczeństwem w problemach związanych z dzikimi zwierzętami". Szkolenie poprowadził Jacek Wąsiński. Założeniem szkolenia było przekazanie wiedzy o zasadach i sposobach reagowania na zgłoszenia obywateli dotyczących dzikich zwierząt.

Tematyka szkolenia związana była głównie z szeroko rozumianym „public relations". Uczestnicy dowiedzieli się m. in. jak podczas krótkiej rozmowy wzbudzić zaufanie drugiej osoby, zbudować atmosferę profesjonalizmu jak i empatii wobec rozmówcy.

W następnej części przedstawiono podstawy prawne, którymi należy uzasadniać działania pracowników Nadleśnictwa w postępowaniu z dzikimi zwierzętami.

Całość szkolenia nie mogła obyć się również bez zasad postępowania z dzikimi zwierzętami. Bezpieczne trzymanie ptactwa, lisów lub sam sposób podejścia do chorego lub rannego zwierzęcia, nie powinien już być tajemnicą dla pracowników Nadleśnictwa Herby.

Po wszystkim odbyła się dyskusja w trakcie której uczestnicy mogli rozwiać swoje wątpliwości i zadać pytania Prelegentowi.

Tekst: Maciej Niemczyk
Zdjęcia: Ryszard Kocieliński