Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla w Lasach Nadleśnictwa Herby

Hodowla w Lasach Nadleśnictwa Herby

Nadleśnictwo Herby posiada ciekawe doświadczenia z zakresu hodowli lasu.

Hodowla lasu w Nadleśnictwie Herby...
 

 Nadleśnictwo Herby posiada ciekawe doświadczenia z zakresu hodowli lasu. Należy do nich zabieg przycinania dęba na bezpieńkę. Zgryzane co roku dęby przypominające bonsai zmieniają się nie do poznania po przycięciu na wysokości kilku cm przed okresem wegetacyjnym. Usunięcie w okresie wegetacyjnym zbędnych pędów i pozostawienie tylko jednego lub asekuracyjnie dwóch, daje piorunujący efekt. Jesienią dęby te osiągaja przyrost pędu głównego nawet do 1,5 m. Warunkiem jest ogrodzenie uprawy i tym samym wyeliminowanie zgryzania sadzonek przez zwierzynę. Temat ten był zaprezentowany na szkoleniu zorganizowanemu przez Zarząd Koła PTL i SITLiD przy Nadleśnictwie Herby.

 

Przedstawiono wtedy również niewielki fragment naturalnego odnowienia jodły, które podobnie jak dąb nie mogło się ustabilizować, ponieważ znajdowało się w zwierzęcym menu. Postanowiono jednak wykorzystać to odnowienie grodząc je (0,20 ha), wcześniej usuwając gatunki lekkonasienne (Brz, Os).

 

W Nadleśnictwie Herby od kilku lat zwiększa się powierzchnia wykorzystywanych odnowień naturalnych, co przedstawia poniższa tabela.

  

Rok

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

Powierzchnia zaewidencjonowanych odnowień naturalnych [ha]

2,15

2,51

1,8

13,17

9,33

20,25

23,72

  

 Interesującym zabiegiem hodowlanym jest trzebież "przekształceniowa", przeprowadzona w jednym z drzewostanów w leśnictwie Herby. W pierwotnym składzie gatunkowym tego drzewostanu znajdowała się w 60-u % brzoza i w 40-u % dąb, przy GTD Md-Db-So i siedlisku LMśw. Poprzez wykonanie trzebieży późnej w dwóch nawrotach pozyskując głównie brzozę (50 i 40 m3) uzyskano drzewostan dębowy z występujaca miejscami sosną i pojedynczo brzozą.

Ogólny rozmiar prac z zakresu hodowli lasu na bieżący okres gospodarczy (lasta 2007-2017) przedstawia się następująco:

Odnowienie zrębów - 101 ha

Odnowienie projekt. zrębów zupełnych - 1536 ha

Projektowane odnowienia przy rębniach częściowych - 544 ha

Podsadzenia produkcyjne - 41 ha

Poprawki i uzupełnienia - 361 ha

Pielęgnowanie gleby - 2515 ha

Pielęgnowanie upraw (CW) - 2471 ha

Pielęgnowanie młodników (CP) - 2182 ha

Melioracje agrotechniczne - 2201 ha

Melioracje wodne - 836 ha

 

Monitoring zmian dotyczących pozyskania drewna:
Monitoring wybranych zadań hodowlanych za 2014r.
Monitoring wybranych zadań hodowlanych za 2015r.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Szkolenie w Nadleśnictwie Herby – 12.05.2017 r.

Szkolenie w Nadleśnictwie Herby – 12.05.2017 r.

12.05.2017 r. po rocznej przerwie udało się zorganizować szkolenie w Nadleśnictwie Herby skierowane do Leśników będących równocześnie przedstawicielami oddziałów SITLiD lub PTL naszej Dyrekcji. W założeniach organizatorów, szkolenie to miało pogłębić wiedzę związaną z hodowlą brzozy brodawkowatej w zakresie teoretycznym i praktycznym, jak również być okazją do spotkania koleżeńskiego.

Na zaproszenie Nadleśniczego Waldemara Hylli – uczestniczył w szkoleniu dr inż. Jan Łukaszewicz przedstawiciel świata nauki z IBL, będący również Sekretarzem Zarządu Głównego PTL. Obecnością swoją zaszczycili nas również: Zastępca Dyrektora RDLP Katowice Jurand Irlik, Maria Łabno – Naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami, Nadleśniczowie i Zastępcy Nadleśniczych wraz ze swoimi pracownikami z jedenastu jednostek organizacyjnych naszej Dyrekcji oraz Leśniczowie i Podleśniczowie Nadleśnictwa Herby.

Szkolenie tradycyjnie rozpoczęło się w sali edukacyjnej, gdzie wysłuchano wykładu pt. „O zwiększeniu roli brzozy brodawkowatej w odnowieniach i zalesieniach" przygotowanego przez Kolegę Jana Łukaszewicza. Wykład interesujący, ciekawy, a także momentami kontrowersyjny (do zapoznania na stronie internetowej Nadleśnictwa Herby) wywołał żywą dyskusję wśród zgromadzonych.

Później uczestnicy szkolenia udali się w teren, gdzie na wybranych pozycjach Leśnictwa Łebki i Kuleje - Gospodarze Waldemar Hylla i Ryszard Kocieliński zaprezentowali efekty odnowienia brzozą brodawkowatą powierzchni poklęskowych po okiści z 2010 r. Podzielono się również praktycznymi doświadczeniami związanymi z hodowlą brzozy oraz zagadnieniami z zakresu zagospodarowania i ochrony lasu na powierzchniach po klęskach.

Dodatkowym punktem szkolenia było pokazanie powierzchni doświadczalnej związanej z testowaniem sosny w Leśnictwie Kuleje wraz ze szczegółowymi informacjami, które przekazał uczestnikom Specjalista SL Robert Mika.

Tradycyjnym już, jakże ważnym punktem szkolenia zarówno dla Gospodarzy i Gości był gorący poczęstunek na terenie zaprzyjaźnionego KŁ „Knieja" Nowiny. Słoneczna pogoda, przyjazna aura, ciekawe zagadnienia poruszone na szkoleniu były impulsem do rozmów i wymiany poglądów uczestników naszego szkolenia.

Tekst i zdjęcia:
mgr inż. Ryszard Kocieliński