Asset Publisher Asset Publisher

pomniki przyrody

Na gruntach Nadleśnictwa rosną drzewa uznane jako pomniki przyrody. Wśród nich najczęściej występują dęby szypułkowe. Największą osobliwością jest stanowisko pomnikowe różanecznika katawbijskiego, posadzonego prawdopodobnie na początku XX wieku, przy okazji zakładania parku w m. Kochcice.

Ryc (N-ctwo). Stanowisko pomnikowe różanecznika katawbijskiego:

 

Ryc. Lipa – pomnik przyrody-Leśnictwo Trzepizury:


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśne Gospodarstwa Węglowe – inwentaryzacja.

Leśne Gospodarstwa Węglowe – inwentaryzacja.

 

Nadleśnictwo Herby to jedno z 26 Nadleśnictw w kraju uczestniczących w realizacji projektu rozwojowego Lasów Państwowych o charakterze pilotażowym pod nazwą „Leśne Gospodarstwa Węglowe". Podstawę prawną projektu stanowi zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 2 z dnia 17 stycznia 2017 r. Jednym z głównych celów tego projektu jest wykazanie roli obszarów leśnych w łagodzeniu negatywnych skutków zmian klimatycznych i pochłanianiu atmosferycznego CO2 w środowisku. Realizacja projektu odbywać się będzie przez wprowadzenie do gospodarki leśnej działań dodatkowych, pierwotnie nie uwzględnionych w Planach Urządzania Lasu. Działania te dzielą się na dwie grupy. Celem pierwszej z nich jest doprowadzenie do zmagazynowania w wyodrębnionych częściach lasów dodatkowych ilości węgla organicznego poprzez pobranie przez drzewostan dodatkowej ilości dwutlenku węgla z atmosfery. Celem drugiej (realizowanej poza Nadleśnictwem Herby) jest przetrzymanie w czasie węgla organicznego w surowcu drzewnym na składach drewna energetycznego co ograniczy w czasie uwolnienie dwutlenku węgla do atmosfery.

Aby określić efektywność działań dodatkowych w Leśnych Gospodarstwach Węglowych (LGW), a więc ilość dodatkowo zmagazynowanego węgla, potrzebna jest informacja o obecnym stanie ekosystemów leśnych w gospodarstwach i zawartej w nich ilości węgla organicznego. W tym celu na powierzchniach przyszłych LGW oraz w ich sąsiedztwie prowadzona jest obecnie inwentaryzacja realizowana w postaci prac badawczych o szerokim zakresie. W ramach tych prac, w Nadleśnictwie Herby w dniach 10-11 kwietnia b.r. przeprowadzono pobranie materiałów organicznych z ekosystemu leśnego: gleby, ścioły, runa, podszytu, podrostu i warstwy drzew. W leśnictwie Herby wytypowano Podstawową Komórkę Węglową zlokalizowaną w pobliżu przyszłego LGW. Na powierzchni wytypowanej komórki pracownicy Zakładu Usług Leśnych „Brzoza" pod nadzorem pracowników BULiGL Oddział w Brzegu i przy udziale pracowników Nadleśnictwa dokonali wspomnianego pobrania materiałów. Szczególna trudność tego zadania polegała na pozyskaniu jednego całego egzemplarza 80-cio letniego dęba, łącznie z jego systemem korzeniowym. Zebrany materiał organiczny został przetransportowany do siedziby Nadleśnictwa gdzie poddano go obróbce i opisowi. Poszczególne części drzewa, podrost i podszyt został zważony. Korzenie wcześniej umyto. Część materiału, w tym korzenie, rozdrobniono rębakiem.  Pień drzewa pocięto na odpowiedniej długości sekcje z których wycięto krążki. Następnie pobrano próbki rozdrobnionego materiału, które razem z krążkami z pnia i próbkami gleby, ścioły i runa wysłano do laboratoriów. Pozostałą część materiału zabezpieczono i zmagazynowano w Nadleśnictwie.

Tekst i zdjęcia:
dr inż. Paweł Domagała