Web Content Display Web Content Display

O łowiectwie ...
 

 

Nadleśnictwo położone jest w zasięgu dwóch rejonów hodowlanych (jednostek nadrzędnych w stosunku do obwodów łowieckich): C II – "Częstochowski" i C-III "Puszczy Lublinieckiej". Teren Nadleśnictwa podzielony jest na 16 obwodów łowieckich (jednostek terytorialnych), które dzierżawi 10 kół łowieckich (jednostek organizacyjnych). Nadzór nad gospodarką łowiecką prowadzi Nadleśnictwo w szczególności poprzez zatwierdzanie rocznych planów łowieckich dla dziesięciu kół.
Stan zwierzyny na 10.03.2009 r. oraz liczbę urządzeń łowieckich zbudowanych i konserwowanych przez myśliwych przedstawia poniższa tabela.

 

 

Gatunek Ilość sztuk
Jelenie
543
Sarny
1331
Dziki
432
Lisy
374
Jenoty
153
Borsuki
75
Kuny
149
Norki amerykańskie
26
Tchórze
95
Piżmaki
46
Zające
375
Bażanty
471
Kuropatwy
429
Urządzenia łowieckie
Paśniki
91
Lizawki
483
Ambony
210

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rezerwaty

Rezerwaty

Na terenie Nadleśnictwa położone są 2 rezerwaty przyrody.

Na terenie Nadleśnictwa położone są 2 rezerwaty przyrody: „Cisy w Łebkach" oraz „Cisy nad Liswartą". W rezerwatach głównym przedmiotem ochrony jest naturalne stanowisko cisa pospolitego Taxus baccata. W tej części Polski w niedalekiejodległości znajdują się rezerwaty:„Cisy koło Sierakowa" na terenie Nadleśnictwa Lubliniec oraz „Cisy w Hucie Starej" na terenie Nadleśnictwa Siewierz.

 

1.      „Cisy w Łebkach" - głównym przedmiotem ochrony jest cis pospolity.Podczas ostatniej inwentaryzacji w 1996 roku naliczono 8 egzemplarzy cisa 6-8 m wysokości, na ogół krzaczastych, wielopędowych, pojedynczo zamierających. Niezależnie od stanu dorosłych osobników, na szczególną uwagę zasługuje fakt odnawiania się cisa w sposób naturalny. W rezerwacie wyróżniono 3 gatunki roślin objętych ochroną całkowitą: wawrzynek wilczełyko, widłak wroniec i liczydło górskie oraz częściową ochroną: porzeczka czarna i kruszyna pospolita.

 

 

2.      „Cisy nad Liswartą" – głównym przedmiotem ochrony jest cis pospolity. Podczas ostatniej inwentaryzacji w 1996 roku naliczono 578 drzewiastych okazów cisa, w wieku 40-110 lat, wysokości 5-20 m. Cisy są dobrej żywotności i odnawiają się z samosiewu. Naliczono wtedy 110 sztuk siewek cisa. W rezerwacie stwierdzono ponadto gatunki objęte ochroną całkowitą: wawrzynek wilczełyko, ciemiężyca zielona, storczyki męski i szerokolistny, liczydło górskie, rosiczka oraz kilka gatunków objętych ochroną częściową między innymi kruszynę i porzeczkę.