Web Content Display Web Content Display

O łowiectwie ...
 

 

Nadleśnictwo położone jest w zasięgu dwóch rejonów hodowlanych (jednostek nadrzędnych w stosunku do obwodów łowieckich): C II – "Częstochowski" i C-III "Puszczy Lublinieckiej". Teren Nadleśnictwa podzielony jest na 16 obwodów łowieckich (jednostek terytorialnych), które dzierżawi 10 kół łowieckich (jednostek organizacyjnych). Nadzór nad gospodarką łowiecką prowadzi Nadleśnictwo w szczególności poprzez zatwierdzanie rocznych planów łowieckich dla dziesięciu kół.
Stan zwierzyny na 10.03.2009 r. oraz liczbę urządzeń łowieckich zbudowanych i konserwowanych przez myśliwych przedstawia poniższa tabela.

 

 

Gatunek Ilość sztuk
Jelenie
543
Sarny
1331
Dziki
432
Lisy
374
Jenoty
153
Borsuki
75
Kuny
149
Norki amerykańskie
26
Tchórze
95
Piżmaki
46
Zające
375
Bażanty
471
Kuropatwy
429
Urządzenia łowieckie
Paśniki
91
Lizawki
483
Ambony
210

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Projekt BioStrateg

Projekt BioStrateg

 

Nadleśnictwo Herby jest jednym z sześciu nadleśnictw w Polsce na terenie których realizowane są usługi badawcze w ramach umowy „Analiza możliwości zwiększania dokładności określania cech taksacyjnych drzewostanów w pracach urządzeniowych z wykorzystaniem nowoczesnych technik geomatycznych" zawartej pomiędzy DGLP i BULiGL. Ww. prace są elementem składowym projektu naukowego REMBIOFOR „Teledetekcyjne określanie biomasy drzewnej i zasobów węgla w lasach".

Projekt REMBIOFOR „Teledetekcyjne określanie biomasy drzewnej i zasobów węgla w lasach", współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo" BIOSTRATEG.

Celem projektu jest opracowanie kompleksowej metody określania wybranych cech taksacyjnych drzewostanów oraz nadziemnej biomasy i związanego w niej węgla przy zastosowaniu danych teledetekcyjnych oraz nowoczesnych narzędzi ich przetwarzania.           

Prace w projekcie podzielone są na następujące zadania:

1. Pozyskanie i przetworzenie danych terenowych oraz teledetekcyjnych.

2. Opracowanie metody inwentaryzacji ilości biomasy drzew i związanego      w nich węgla na podstawie danych radarowych.

3. Opracowanie metody inwentaryzacji zapasu, biomasy i wybranych cech taksacyjnych drzewostanów na podstawie wybranych aktywnych metod teledetekcji.

4. Opracowanie metody lokalnej korekty wzorów dendrometrycznych na podstawie danych pozyskanych za pomocą technologii naziemnego skanowania laserowego (TLS).

5. Opracowanie wzorów allometrycznych oraz wskaźników akumulacji biomasy (BEF) umożliwiających przeliczenie miąższości grubizny drzew na biomasę nadziemnej części drzew oraz wielkość związanego w nich węgla.

6. Przygotowania do wdrożenia wyników badawczej fazy projektu.

W dniach 14-15.11.2016 r. na terenie Nadleśnictwa Herby odbyły się prace związane z kontrolą i odbiorem prac na kołowych powierzchniach próbnych w ramach realizacji ww. projektu. Prace te wykonała Komisja składająca się z przedstawicieli konsorcjum naukowego projektu w osobach między innymi prof. Stanisława Miścickiego i dr Krzysztofa Stereńczaka: przedstawicieli RDLP Katowice i Nadleśnictwa Herby.  W pracach uczestniczyli również przedstawiciele BULiGL Brzeg.

Wagę wydarzenia podkreślił fakt uczestnictwa Dyrektora RDLP Katowice Pana Wiesława Kucharskiego.