Asset Publisher Asset Publisher

Parki Krajobrazowe

Część obszaru Nadleśnictwa Herby położona jest w granicach Parku Krajobrazowego "Lasy nad Górną Liswartą".

Część obszaru Nadleśnictwa Herby położona jest w granicach Parku Krajobrazowego "Lasy nad Górną Liswartą", w którym obok rozległych kompleksów monokultur sosnowych znajdują się również fragmenty cennych fitocenoz leśnych: borów bagiennych, łęgów, olsów, świetlistych dąbrów, kwaśnych buczyn i grądów niskich.
Na terenie Nadleśnictwa znajdują się dwa rezerwaty przyrody: "Cisy w Łebkach" i "Cisy nad Liswartą" w których głównym przedmiotem ochrony jest cis pospolity. Nadleśnictwo posiada także 23 pomniki przyrody, w tym 22 drzewa pomnikowe i 1 stanowisko różanecznika katawbijskiego    w oddz. 106i w obrębie Kochanowice.
 Z innych form ochrony przyrody, w Nadleśnictwie Herby znajdują się cztery użytki ekologiczne: "Bagno w Jeziorze" w leśnictwie Jezioro, "Jeziorko" w leśnictwie Hutki, "Bagienko w Pietrzakach" w leśnictwie Trzepizury oraz "Brzoza" w leśnictwie Lubockie, w których przedmiotem ochrony są torfowiska z płatami roślinności torfowiskowej i bagiennej.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkolenie w Nadleśnictwie Herby – 12.05.2017 r.

Szkolenie w Nadleśnictwie Herby – 12.05.2017 r.

12.05.2017 r. po rocznej przerwie udało się zorganizować szkolenie w Nadleśnictwie Herby skierowane do Leśników będących równocześnie przedstawicielami oddziałów SITLiD lub PTL naszej Dyrekcji. W założeniach organizatorów, szkolenie to miało pogłębić wiedzę związaną z hodowlą brzozy brodawkowatej w zakresie teoretycznym i praktycznym, jak również być okazją do spotkania koleżeńskiego.

Na zaproszenie Nadleśniczego Waldemara Hylli – uczestniczył w szkoleniu dr inż. Jan Łukaszewicz przedstawiciel świata nauki z IBL, będący również Sekretarzem Zarządu Głównego PTL. Obecnością swoją zaszczycili nas również: Zastępca Dyrektora RDLP Katowice Jurand Irlik, Maria Łabno – Naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami, Nadleśniczowie i Zastępcy Nadleśniczych wraz ze swoimi pracownikami z jedenastu jednostek organizacyjnych naszej Dyrekcji oraz Leśniczowie i Podleśniczowie Nadleśnictwa Herby.

Szkolenie tradycyjnie rozpoczęło się w sali edukacyjnej, gdzie wysłuchano wykładu pt. „O zwiększeniu roli brzozy brodawkowatej w odnowieniach i zalesieniach" przygotowanego przez Kolegę Jana Łukaszewicza. Wykład interesujący, ciekawy, a także momentami kontrowersyjny (do zapoznania na stronie internetowej Nadleśnictwa Herby) wywołał żywą dyskusję wśród zgromadzonych.

Później uczestnicy szkolenia udali się w teren, gdzie na wybranych pozycjach Leśnictwa Łebki i Kuleje - Gospodarze Waldemar Hylla i Ryszard Kocieliński zaprezentowali efekty odnowienia brzozą brodawkowatą powierzchni poklęskowych po okiści z 2010 r. Podzielono się również praktycznymi doświadczeniami związanymi z hodowlą brzozy oraz zagadnieniami z zakresu zagospodarowania i ochrony lasu na powierzchniach po klęskach.

Dodatkowym punktem szkolenia było pokazanie powierzchni doświadczalnej związanej z testowaniem sosny w Leśnictwie Kuleje wraz ze szczegółowymi informacjami, które przekazał uczestnikom Specjalista SL Robert Mika.

Tradycyjnym już, jakże ważnym punktem szkolenia zarówno dla Gospodarzy i Gości był gorący poczęstunek na terenie zaprzyjaźnionego KŁ „Knieja" Nowiny. Słoneczna pogoda, przyjazna aura, ciekawe zagadnienia poruszone na szkoleniu były impulsem do rozmów i wymiany poglądów uczestników naszego szkolenia.

Tekst i zdjęcia:
mgr inż. Ryszard Kocieliński