Historia Nadleśnictwa Historia Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Herby w obecnym kształcie powstało w 1972 r. W całości położone jest w województwie śląskim i utworzone zostało na terenach prastarej Puszczy Śląskiej zwaną od niepamiętnych czasów Przesieką. Lasy tutejsze przechodziły różne koleje historyczne. Część z nich stanowiła własność, na skutek zagarnięcia w okresie zaborów, rodziny panującej Romanowych. Natomiast lasy okolic Panek były przez pewien czas dobrami nadanymi Klasztorowi Ojców Paulinów w Częstochowie, by następnie zostać odebrane przez króla pruskiego Fryderyka II. Ostatnim właścicielem tych gruntów by l car Rosji Aleksander III. W 1921 r. na mocy Traktatu Ryskiego przeszły one na własność Skarbu Państwa. Te zawiłe losy tutejszych lasów wywierały oczywiście wpływ na sposób ich zagospodarowania.

 

15 sierpnia 2008 roku Nadleśnictwo Herby dotknięte zostało klęską Huraganu, który spowodował zniszczenie dużej powierzchni lasu.

W styczniu 2010 r. Nadleśnictwo Herby dotknęła kolejna klęska - okiść.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LGW - Pułapki Barbera

LGW - Pułapki Barbera

Nadleśnictwo Herby uczestniczy w realizacji projektu Lasów Państwowych o charakterze pilotażowym pod nazwą „Leśne Gospodarstwa Węglowe". Na terenie Leśnych Gospodarstw Węglowych sprawdzana będzie efektywność działań dodatkowych prowadzonych w zakresie gospodarki leśnej. Celem tych działań jest zwiększenie akumulacji CO2 przez ekosystemy leśne, a przez to ograniczenie tego związku w atmosferze i jego wpływu na zmiany klimatyczne.

Obecnie na terenie powierzchni LGW i odpowiadających im powierzchniach referencyjnych prowadzona jest inwentaryzacja, której celem jest określenie obecnego, początkowego stanu ekosystemów leśnych i zawartej w nich ilości węgla. W ramach tej inwentaryzacji ,na pewnej części LGW i powierzchni referencyjnych – tak zwanych powierzchniach wzorcowych, wyłożono pułapki Barbera. Pułapki te to nieduże pojemniki umieszczone w wierzchniej warstwie gleby, zawierające środek konserwujący, osłonięte daszkiem przed deszczem. Do pułapek tych łapane są leśne owady, w tym również chrząszcze z rodziny biegaczowatych. Na podstawie odłowionych osobników z tej rodziny obliczyć można wskaźnik średniej biomasy osobniczej (SBO) biegaczowatych.

Analiza wskaźnika (SBO) pozwala ocenić funkcjonowanie ekosystemów leśnych, zwłaszcza ich stabilność, odporność na czynniki zewnętrzne, a także możliwości regeneracji (Instrukcja Ochrony Lasu 2012).

W dniach 11-12 lipca, w Nadleśnictwie Herby przeprowadzono pierwszą kontrolę i pobranie owadów z pułapek Barbera. Na powierzchni całego Nadleśnictwa wyłożone są 22 pułapki. Zebrany materiał przesłano do Instytutu Badawczego Leśnictwa, gdzie zostanie poddany badaniom. Do końca roku planowane są jeszcze trzy takie kontrole.

Tekst: Paweł Domagała