Historia Nadleśnictwa Historia Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Herby w obecnym kształcie powstało w 1972 r. W całości położone jest w województwie śląskim i utworzone zostało na terenach prastarej Puszczy Śląskiej zwaną od niepamiętnych czasów Przesieką. Lasy tutejsze przechodziły różne koleje historyczne. Część z nich stanowiła własność, na skutek zagarnięcia w okresie zaborów, rodziny panującej Romanowych. Natomiast lasy okolic Panek były przez pewien czas dobrami nadanymi Klasztorowi Ojców Paulinów w Częstochowie, by następnie zostać odebrane przez króla pruskiego Fryderyka II. Ostatnim właścicielem tych gruntów by l car Rosji Aleksander III. W 1921 r. na mocy Traktatu Ryskiego przeszły one na własność Skarbu Państwa. Te zawiłe losy tutejszych lasów wywierały oczywiście wpływ na sposób ich zagospodarowania.

 

15 sierpnia 2008 roku Nadleśnictwo Herby dotknięte zostało klęską Huraganu, który spowodował zniszczenie dużej powierzchni lasu.

W styczniu 2010 r. Nadleśnictwo Herby dotknęła kolejna klęska - okiść.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Projekt BioStrateg

Projekt BioStrateg

 

Nadleśnictwo Herby jest jednym z sześciu nadleśnictw w Polsce na terenie których realizowane są usługi badawcze w ramach umowy „Analiza możliwości zwiększania dokładności określania cech taksacyjnych drzewostanów w pracach urządzeniowych z wykorzystaniem nowoczesnych technik geomatycznych" zawartej pomiędzy DGLP i BULiGL. Ww. prace są elementem składowym projektu naukowego REMBIOFOR „Teledetekcyjne określanie biomasy drzewnej i zasobów węgla w lasach".

Projekt REMBIOFOR „Teledetekcyjne określanie biomasy drzewnej i zasobów węgla w lasach", współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo" BIOSTRATEG.

Celem projektu jest opracowanie kompleksowej metody określania wybranych cech taksacyjnych drzewostanów oraz nadziemnej biomasy i związanego w niej węgla przy zastosowaniu danych teledetekcyjnych oraz nowoczesnych narzędzi ich przetwarzania.           

Prace w projekcie podzielone są na następujące zadania:

1. Pozyskanie i przetworzenie danych terenowych oraz teledetekcyjnych.

2. Opracowanie metody inwentaryzacji ilości biomasy drzew i związanego      w nich węgla na podstawie danych radarowych.

3. Opracowanie metody inwentaryzacji zapasu, biomasy i wybranych cech taksacyjnych drzewostanów na podstawie wybranych aktywnych metod teledetekcji.

4. Opracowanie metody lokalnej korekty wzorów dendrometrycznych na podstawie danych pozyskanych za pomocą technologii naziemnego skanowania laserowego (TLS).

5. Opracowanie wzorów allometrycznych oraz wskaźników akumulacji biomasy (BEF) umożliwiających przeliczenie miąższości grubizny drzew na biomasę nadziemnej części drzew oraz wielkość związanego w nich węgla.

6. Przygotowania do wdrożenia wyników badawczej fazy projektu.

W dniach 14-15.11.2016 r. na terenie Nadleśnictwa Herby odbyły się prace związane z kontrolą i odbiorem prac na kołowych powierzchniach próbnych w ramach realizacji ww. projektu. Prace te wykonała Komisja składająca się z przedstawicieli konsorcjum naukowego projektu w osobach między innymi prof. Stanisława Miścickiego i dr Krzysztofa Stereńczaka: przedstawicieli RDLP Katowice i Nadleśnictwa Herby.  W pracach uczestniczyli również przedstawiciele BULiGL Brzeg.

Wagę wydarzenia podkreślił fakt uczestnictwa Dyrektora RDLP Katowice Pana Wiesława Kucharskiego.