Historia Nadleśnictwa Historia Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Herby w obecnym kształcie powstało w 1972 r. W całości położone jest w województwie śląskim i utworzone zostało na terenach prastarej Puszczy Śląskiej zwaną od niepamiętnych czasów Przesieką. Lasy tutejsze przechodziły różne koleje historyczne. Część z nich stanowiła własność, na skutek zagarnięcia w okresie zaborów, rodziny panującej Romanowych. Natomiast lasy okolic Panek były przez pewien czas dobrami nadanymi Klasztorowi Ojców Paulinów w Częstochowie, by następnie zostać odebrane przez króla pruskiego Fryderyka II. Ostatnim właścicielem tych gruntów by l car Rosji Aleksander III. W 1921 r. na mocy Traktatu Ryskiego przeszły one na własność Skarbu Państwa. Te zawiłe losy tutejszych lasów wywierały oczywiście wpływ na sposób ich zagospodarowania.

 

15 sierpnia 2008 roku Nadleśnictwo Herby dotknięte zostało klęską Huraganu, który spowodował zniszczenie dużej powierzchni lasu.

W styczniu 2010 r. Nadleśnictwo Herby dotknęła kolejna klęska - okiść.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolenie w Nadleśnictwie Herby – 12.05.2017 r.

Szkolenie w Nadleśnictwie Herby – 12.05.2017 r.

12.05.2017 r. po rocznej przerwie udało się zorganizować szkolenie w Nadleśnictwie Herby skierowane do Leśników będących równocześnie przedstawicielami oddziałów SITLiD lub PTL naszej Dyrekcji. W założeniach organizatorów, szkolenie to miało pogłębić wiedzę związaną z hodowlą brzozy brodawkowatej w zakresie teoretycznym i praktycznym, jak również być okazją do spotkania koleżeńskiego.

Na zaproszenie Nadleśniczego Waldemara Hylli – uczestniczył w szkoleniu dr inż. Jan Łukaszewicz przedstawiciel świata nauki z IBL, będący również Sekretarzem Zarządu Głównego PTL. Obecnością swoją zaszczycili nas również: Zastępca Dyrektora RDLP Katowice Jurand Irlik, Maria Łabno – Naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami, Nadleśniczowie i Zastępcy Nadleśniczych wraz ze swoimi pracownikami z jedenastu jednostek organizacyjnych naszej Dyrekcji oraz Leśniczowie i Podleśniczowie Nadleśnictwa Herby.

Szkolenie tradycyjnie rozpoczęło się w sali edukacyjnej, gdzie wysłuchano wykładu pt. „O zwiększeniu roli brzozy brodawkowatej w odnowieniach i zalesieniach" przygotowanego przez Kolegę Jana Łukaszewicza. Wykład interesujący, ciekawy, a także momentami kontrowersyjny (do zapoznania na stronie internetowej Nadleśnictwa Herby) wywołał żywą dyskusję wśród zgromadzonych.

Później uczestnicy szkolenia udali się w teren, gdzie na wybranych pozycjach Leśnictwa Łebki i Kuleje - Gospodarze Waldemar Hylla i Ryszard Kocieliński zaprezentowali efekty odnowienia brzozą brodawkowatą powierzchni poklęskowych po okiści z 2010 r. Podzielono się również praktycznymi doświadczeniami związanymi z hodowlą brzozy oraz zagadnieniami z zakresu zagospodarowania i ochrony lasu na powierzchniach po klęskach.

Dodatkowym punktem szkolenia było pokazanie powierzchni doświadczalnej związanej z testowaniem sosny w Leśnictwie Kuleje wraz ze szczegółowymi informacjami, które przekazał uczestnikom Specjalista SL Robert Mika.

Tradycyjnym już, jakże ważnym punktem szkolenia zarówno dla Gospodarzy i Gości był gorący poczęstunek na terenie zaprzyjaźnionego KŁ „Knieja" Nowiny. Słoneczna pogoda, przyjazna aura, ciekawe zagadnienia poruszone na szkoleniu były impulsem do rozmów i wymiany poglądów uczestników naszego szkolenia.

Tekst i zdjęcia:
mgr inż. Ryszard Kocieliński