Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty

Na terenie Nadleśnictwa położone są 2 rezerwaty przyrody.

Na terenie Nadleśnictwa położone są 2 rezerwaty przyrody: „Cisy w Łebkach" oraz „Cisy nad Liswartą". W rezerwatach głównym przedmiotem ochrony jest naturalne stanowisko cisa pospolitego Taxus baccata. W tej części Polski w niedalekiejodległości znajdują się rezerwaty:„Cisy koło Sierakowa" na terenie Nadleśnictwa Lubliniec oraz „Cisy w Hucie Starej" na terenie Nadleśnictwa Siewierz.

 

1.      „Cisy w Łebkach" - głównym przedmiotem ochrony jest cis pospolity.Podczas ostatniej inwentaryzacji w 1996 roku naliczono 8 egzemplarzy cisa 6-8 m wysokości, na ogół krzaczastych, wielopędowych, pojedynczo zamierających. Niezależnie od stanu dorosłych osobników, na szczególną uwagę zasługuje fakt odnawiania się cisa w sposób naturalny. W rezerwacie wyróżniono 3 gatunki roślin objętych ochroną całkowitą: wawrzynek wilczełyko, widłak wroniec i liczydło górskie oraz częściową ochroną: porzeczka czarna i kruszyna pospolita.

 

 

2.      „Cisy nad Liswartą" – głównym przedmiotem ochrony jest cis pospolity. Podczas ostatniej inwentaryzacji w 1996 roku naliczono 578 drzewiastych okazów cisa, w wieku 40-110 lat, wysokości 5-20 m. Cisy są dobrej żywotności i odnawiają się z samosiewu. Naliczono wtedy 110 sztuk siewek cisa. W rezerwacie stwierdzono ponadto gatunki objęte ochroną całkowitą: wawrzynek wilczełyko, ciemiężyca zielona, storczyki męski i szerokolistny, liczydło górskie, rosiczka oraz kilka gatunków objętych ochroną częściową między innymi kruszynę i porzeczkę.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LGW - Pułapki Barbera

LGW - Pułapki Barbera

Nadleśnictwo Herby uczestniczy w realizacji projektu Lasów Państwowych o charakterze pilotażowym pod nazwą „Leśne Gospodarstwa Węglowe". Na terenie Leśnych Gospodarstw Węglowych sprawdzana będzie efektywność działań dodatkowych prowadzonych w zakresie gospodarki leśnej. Celem tych działań jest zwiększenie akumulacji CO2 przez ekosystemy leśne, a przez to ograniczenie tego związku w atmosferze i jego wpływu na zmiany klimatyczne.

Obecnie na terenie powierzchni LGW i odpowiadających im powierzchniach referencyjnych prowadzona jest inwentaryzacja, której celem jest określenie obecnego, początkowego stanu ekosystemów leśnych i zawartej w nich ilości węgla. W ramach tej inwentaryzacji ,na pewnej części LGW i powierzchni referencyjnych – tak zwanych powierzchniach wzorcowych, wyłożono pułapki Barbera. Pułapki te to nieduże pojemniki umieszczone w wierzchniej warstwie gleby, zawierające środek konserwujący, osłonięte daszkiem przed deszczem. Do pułapek tych łapane są leśne owady, w tym również chrząszcze z rodziny biegaczowatych. Na podstawie odłowionych osobników z tej rodziny obliczyć można wskaźnik średniej biomasy osobniczej (SBO) biegaczowatych.

Analiza wskaźnika (SBO) pozwala ocenić funkcjonowanie ekosystemów leśnych, zwłaszcza ich stabilność, odporność na czynniki zewnętrzne, a także możliwości regeneracji (Instrukcja Ochrony Lasu 2012).

W dniach 11-12 lipca, w Nadleśnictwie Herby przeprowadzono pierwszą kontrolę i pobranie owadów z pułapek Barbera. Na powierzchni całego Nadleśnictwa wyłożone są 22 pułapki. Zebrany materiał przesłano do Instytutu Badawczego Leśnictwa, gdzie zostanie poddany badaniom. Do końca roku planowane są jeszcze trzy takie kontrole.

Tekst: Paweł Domagała