Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie PTL i SITLiD

Spotkanie PTL i SITLiD

12 maja 2015 r. Koło SITLiD i PTL przy Nadleśnictwie Herby zorganizowało szkolenie poświęcone roli gatunków domieszkowych w planowaniu  hodowlanym. W szkoleniu udział wzięły delegacje poszczególnych nadleśnictw z RDLP Katowice, Nadleśniczy N-ctwa Herby dr inż. Waldemar Hylla,
Z-ca N-czego mgr inż. Ryszard Kocieliński, leśniczowie oraz Inżynier Nadzoru.

Nad całością czuwał gość specjalny: Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP Katowice – mgr inż. Jurand Irlik.

Część kameralną poprowadził dr inż. Wojciech Gil z Zakładu Hodowli Lasu
i Genetyki Drzew Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękowinie Starym. Wykład Pana Wojciecha dotyczył udziału lipy drobnolistnej, graba zwyczajnego, klonów i wiązów jako domieszek produkcyjnych i pomocniczych w odnowieniach.

Po wykładzie uczestnicy szkolenia udali się do lasu, gdzie prowadzący część terenową Nadleśniczy dr inż. Waldemar Hylla oraz jego zastępca – mgr inż. Ryszard Kocieliński, przedstawili wszystkim sposoby stosowania domieszek
w odnowieniach w oddz. 145 dg i 146 c L-ctwa Trzepizury. Gospodarz terenu – Leśniczy Marek Dybski przedstawił opis powierzchni, na których zdecydował się wprowadzić gatunki domieszkowe.

Pan Nadleśniczy dr inż. Waldemar Hylla oraz Z-ca N-czego mgr inż. Ryszard Kocieliński sprowokowali dyskusję, podczas której głos zabrał Pan Dyrektor mgr inż. Jurand Irlik. Potem wielu uczestników szkolenia chętnie zabierało głos w dyskusji. Część z nich przedstawiło własne doświadczenia z zakresu wprowadzania domieszek w swoich jednostkach.

Po zakończeniu zajęć w terenie wszyscy udali się do domku myśliwskiego
w Nowinach, gdzie trwały dalsze dyskusje, w mniejszym lub większym gronie. Szkolenie należy postrzegać jako bardzo pożyteczne, zarówno pod kątem doświadczeń zawodowych koleżanek i kolegów pracujących w różnych jednostkach i w różnych warunkach środowiskowych, jak również potrzeby integracji zawodowej.