Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie PTL i SITLiD

Spotkanie PTL i SITLiD

12 maja 2015 r. Koło SITLiD i PTL przy Nadleśnictwie Herby zorganizowało szkolenie poświęcone roli gatunków domieszkowych w planowaniu  hodowlanym. W szkoleniu udział wzięły delegacje poszczególnych nadleśnictw z RDLP Katowice, Nadleśniczy N-ctwa Herby dr inż. Waldemar Hylla,
Z-ca N-czego mgr inż. Ryszard Kocieliński, leśniczowie oraz Inżynier Nadzoru.

Nad całością czuwał gość specjalny: Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP Katowice – mgr inż. Jurand Irlik.

Część kameralną poprowadził dr inż. Wojciech Gil z Zakładu Hodowli Lasu
i Genetyki Drzew Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękowinie Starym. Wykład Pana Wojciecha dotyczył udziału lipy drobnolistnej, graba zwyczajnego, klonów i wiązów jako domieszek produkcyjnych i pomocniczych w odnowieniach.

Po wykładzie uczestnicy szkolenia udali się do lasu, gdzie prowadzący część terenową Nadleśniczy dr inż. Waldemar Hylla oraz jego zastępca – mgr inż. Ryszard Kocieliński, przedstawili wszystkim sposoby stosowania domieszek
w odnowieniach w oddz. 145 dg i 146 c L-ctwa Trzepizury. Gospodarz terenu – Leśniczy Marek Dybski przedstawił opis powierzchni, na których zdecydował się wprowadzić gatunki domieszkowe.

Pan Nadleśniczy dr inż. Waldemar Hylla oraz Z-ca N-czego mgr inż. Ryszard Kocieliński sprowokowali dyskusję, podczas której głos zabrał Pan Dyrektor mgr inż. Jurand Irlik. Potem wielu uczestników szkolenia chętnie zabierało głos w dyskusji. Część z nich przedstawiło własne doświadczenia z zakresu wprowadzania domieszek w swoich jednostkach.

Po zakończeniu zajęć w terenie wszyscy udali się do domku myśliwskiego
w Nowinach, gdzie trwały dalsze dyskusje, w mniejszym lub większym gronie. Szkolenie należy postrzegać jako bardzo pożyteczne, zarówno pod kątem doświadczeń zawodowych koleżanek i kolegów pracujących w różnych jednostkach i w różnych warunkach środowiskowych, jak również potrzeby integracji zawodowej.